Nie przegap najważniejszych wiadomości

Czy wyrażasz zgodę na otrzymywanie powiadomień push?

ZGADZAM SIĘ

ODMAWIAM

Sprzedał mieszkanie 16 lat temu, ale ciągle musi płacić podatek od nieruchomości. Co poszło nie tak?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Aymanejed/pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Aymanejed/pixabay.com

Mieszkaniec Sadyby opowiedział w social mediach o swoim problemie.

Na grupie sąsiedzkiej zrzeszającej mieszkańców Sadyby napisał - Piszę anonimowo, bo aż mi wstyd. 16 lat temu sprzedałem mieszkanie, a urząd gminy co roku nalicza mi podatek od nieruchomości. Dwa, czy trzy razy byłem u nich z aktem notarialnym, żeby pokazać, że sprzedałem. Nic to nie daje. Jak nie zapłacę, to sami z podatków mi ściągną. Jest jakiś sposób na to? Może pozwać ich?16 lat niesłusznie naliczają mi podatek od nieruchomości. Może najwyższy czas, żeby oddali mi wszystko?

Sąsiadka z Sadyby podpowiedziała, że jeśli mężczyzna złożył informację o sprzedaży nieruchomości, to powinien potwierdzenie złożyć razem z pismem, w którym zażąda zwrotu niesłusznie naliczanego podatku - trzeba załączyć kopię informacji na podatek i kopię potwierdzenia wysłania. Na odpowiedź mają 30 dni. Jeśli nie ma Pan tego potwierdzenia, to im Pan nie udowodni, że złożył wniosek. W takim przypadku musi Pan ponownie złożyć wniosek, tym razem za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Inny Internauta twierdził, że samo pokazanie aktu notarialnego nic nie da - konieczna jest wizyta w Centrum Obsługi Podatnika na Obozowej i tam zaktualizowanie tego, co mają w systemie.

Specjaliści z portalu "Przyjazne Deklaracje" podpowiadają, że zaistnienie okoliczności, na skutek których zmienia się płatnik podatku od nieruchomości, powinno zostać zgłoszone do urzędu gminy (właściwego dla adresu budynku, gruntu czy obiektu budowlanego) w terminie 14 dni - Dotychczasowy właściciel powinien dokonać korekty w informacji IN-1 (osoby fizyczne) lub deklaracji DN-1 (osoby prawne, jednostki organizacyjne i spółki nieposiadające osobowości prawnej) i przekazać ją do właściwego urzędu. Do dokumentu warto dołączyć potwierdzenie zaistniałej zmiany (np. akt darowizny lub sprzedaży nieruchomości). Nowy właściciel powinien złożyć informację IN-1 lub deklarację DN-1 lub dokonać korekty złożonego wcześniej dokumentu, jeżeli jest już płatnikiem podatku od nieruchomości w tej samej gminie.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Dziś w Warszawie

26℃
15℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
9.30 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro