Nie przegap najważniejszych wiadomości

Czy wyrażasz zgodę na otrzymywanie powiadomień push?

ZGADZAM SIĘ

ODMAWIAM

Pasażer z podejrzanym urządzeniem w metrze. "Ktoś wie do czego może to służyć?"

fot. Szczepno / X
fot. Szczepno / X

"Ktoś wie do czego może służyć takie urządzenie w metrze?" - napisał "Szczepano" na X/twitterze zamieszczając zdjęcie.

Urządzenie widoczne na zdjęciu to HackRF. Jest to urządzenie typu SDR (Software Defined Radio), które umożliwia analizowanie, ale także manipulowanie falami radiowymi. Co można zrobić dzięki urządzeniu HackRF? Zastosowań jest wiele. Można używać HackRF do odbierania różnych sygnałów radiowych, takich jak fale FM, AM, ale też sygnały krótkofalowe czy transmisje bezprzewodowe. HackRF może być też używany do analizy i dekodowania różnych protokołów radiowych, w tym tych stosowanych w komunikacji bezprzewodowej, jak Bluetooth, Wi-Fi czy Zigbee. Pozwala to na zrozumienie struktury i treści przesyłanych danych - np. można podsłuchać sygnał wysyłany przez system zdalnego otwierania drzwi.

Przy odpowiednich umiejętnościach i zrozumieniu zasad pracy radia, HackRF może być używany także do transmitowania sygnałów radiowych. Oczywiście, taka funkcjonalność powinna być wykorzystywana zgodnie z obowiązującymi przepisami (zdecydowana większość częstotliwości radiowych jest licencjonowana) i z poszanowaniem prywatności innych użytkowników.

HackRF jest używany także do przeprowadzania testów penetracyjnych sieci bezprzewodowych, która pozwala identyfikację potencjalnych luk w zabezpieczeniach oraz zrozumienie, jakie informacje można przechwycić z fal radiowych.

Co robił pasażer z urządzeniem SDR w metrze? Tego oczywiście nie wiemy. Mógł używać SDR do wzmocnienia sygnału radia, którego słuchał (pod ziemią zasięg radia jest bardzo słaby), mógł testować lub serwisować zabezpieczenia metra za wiedzą przewoźnika. Oczywiście nie można także wykluczyć 'niecnych' intencji, choć w takiej sytuacji raczej nie dałby sobie zrobić zdjęcia.


Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Dziś w Warszawie

26℃
15℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
9.30 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro