Nie przegap najważniejszych wiadomości

Czy wyrażasz zgodę na otrzymywanie powiadomień push?

ZGADZAM SIĘ

ODMAWIAM

O 11% wzrosła liczba przejazdów komunikacją publiczna w Warszawie. Coraz mniej osób stać na własny samochód?

fot. Warszawski Transport Publiczny
fot. Warszawski Transport Publiczny

"Blisko 956 mln przejazdów w 2023 Warszawskim Transportem Publicznym, KM i WKD. Aż o 11% więcej niż w poprzednim roku!" - poinformował UM Warszawa na swoim profilu na fb. Skąd liczba prawie miliarda przejazdów? "W przypadku autobusów, brane są pod uwagę liczby z systemów zliczania pasażerów - dziś niemal wszystkie są w nie wyposażone. Dla pojazdów, w których nie ma takiego systemu, opracowano metodę szacunkową, w której brane są pod uwagę długość pojazdu oraz typ dnia (dzień powszedni/sobota/święto) i miesiąc roku. Liczba pasażerów w tramwajach, w których nie ma systemów zliczania, jest szacowna na takiej samej zasadzie, jak w autobusach bez systemu. Stacje metra są wyposażone w bramki odnotowujące wejścia i wyjścia. Dla operatorów kolejowych - SKM, KM i WKD, wiążące są dane udostępnione przez Urząd Transportu Kolejowego" - wyjaśnia UM.

Wzrasta liczba osób korzystających z komunikacji publicznej i jednocześnie spada liczba osób jeżdżących po Warszawie samochodami. Tu nie ma jeszcze danych z 2023, ale dane z 2022 pokazują jednoznaczny trend. "Biorąc pod uwagę wyniki z 84 punktów pomiarowych, które działały zarówno w 2019 r., jak i w 2022 r., ruch samochodów na warszawskich drogach w 2022 roku zmniejszył się o 11 proc.. Część tego wyniku to efekt otwarcia trasy ekspresowej S2 - odliczając efekt przeniesienia się ruchu na nową drogę nadal widzimy jednak szacunkowy spadek natężenia w całej Warszawie na poziomie ok. 7 proc." - deklaruje ZDM.

Spadek ruchu samochodowego na korzyść komunikacji publicznej jest pożądanym trendem we wszystkich dużych miastach na świecie. Wynika to przede wszystkim ze wzrostu świadomości mieszkańców (komunikacja publiczna jest bardziej ekologiczna i może być szybsza niż własne auto), ale także czynników ekonomicznych - utrzymanie samochodu, szczególnie w mieście (parkingi) jest coraz droższe.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Dziś w Warszawie

26℃
15℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
8.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro