Nie przegap najważniejszych wiadomości

Czy wyrażasz zgodę na otrzymywanie powiadomień push?

ZGADZAM SIĘ

ODMAWIAM

Poznaniacy uczcili pamięć brutalnie zamordowanej Lizy. Wyrazili sprzeciw wobec obojętności. Domagają się surowej kary dla oprawcy

fot. Przemysław Łukaszyk
fot. Przemysław Łukaszyk

W geście solidarności spotkali się w poniedziałek w centrum Poznania.

Zapalili znicze w centrum miasta i ułożyli kwiaty oraz zdjęcie Lizy. Zebrana społeczność przypomniała o makabrycznej zbrodni w centrum Warszawy. Liza, to Białorusinka, która przyjechała do Polski w poszukiwaniu lepszego życia. Do gwałtu ze szczególnym okrucieństwem doszło w Warszawie 25 lutego. 23-letni oprawca Dorian szedł za Lizą ubrany w kominiarkę. Chłopak zaatakował ofiarę przykładając jej nóż do gardła. Liza przez 5 dni walczyła o życie, ale walkę przegrała. Zmarła 1 marca w szpitalu.

Zebrani w centrum Poznania mieszkańcy mieli ze sobą banery z napisami "Lizo, przebacz. Lizo, przepraszamy". Przepraszali za znieczulicę, jaka spotkała ją, gdy najbardziej potrzebowała pomocy.

- To była zbrodnia obojętności. Jeśli widzisz przemoc, reaguj. Dzwoń na 112, możesz uratować komuś życie - mówiły zebrane na placu Wolności w Poznaniu kobiety.

Społeczność domagała się od wymiaru sprawiedliwości surowej kary dla oprawcy, a od rządu działań mających na celu zapobieganie gwałtom i morderstwom.

Jak poinformował TVN, kamery monitoringu przy ul. Żurawiej w Warszawie zarejestrowały kobiety, które przechodziły obok, gdy doszło do ataku, ale nie zatrzymały się. Okazało się, że kobiety nie wiedziały, iż są świadkami przestępstwa - Myślały, że są świadkami seksu - relacjonował TVN.

Policja na łamach TVN zaapelowała, aby nie osądzać jednoznacznie reakcji kobiet. Zgłosiły się one na policję i zeznały, że nie wiedziały, iż scena, która rozegrała się przy Żurawiej, to przestępstwo.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Dziś w Warszawie

26℃
15℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
8.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro