Na pogrzebie Katarzyny Stoparczyk odczytano list od Rafała Trzaskowskiego. "Łączyła świat małych ze światem dużych"

pogrzeb Katarzyny Stoparczyk | fot. Bartosz Pańczyk
pogrzeb Katarzyny Stoparczyk | fot. Bartosz Pańczyk

17 września tłumy pożegnały tragicznie zmarłą dziennikarkę Radiowej Trójki.

Katarzyna Stoparczyk spoczęła na Powązkach Wojskowych. Na koniec mszy świętej, która odbyła się w kościele pw. św. Jacka przy ul. Freta 10 (więcej pisaliśmy na ten temat TU), dyrektor Biura Kultury w Urzędzie m.st. Warszawy Artur Jóźwik odczytał list w imieniu prezydenta Warszawy - Rafała Trzaskowskiego.

- Z głębokim smutkiem żegnamy dziś Katarzynę Stoparczyk. Mądrą, delikatną i uważną przyjaciółkę ludzi - przede wszystkim tych najmłodszych. Łączyła w sobie talenty muzyczne i teatralne. Była muzykiem, scenografką, reżyserką spektakli radiowych a także autorką książek i cenioną dziennikarką radiową oraz telewizyjną. Jej odejście to ogromna strata, nie tylko dla najbliższych, ale i dla całego świata dziecięcej wrażliwości, który z tak niezwykłą czułością i naturalnością potrafiła rozumieć, pielęgnować i chronić.. Katarzyna Stoparczyk była osobą, która słuchała z otwartym sercem z troską, z niezwykłą cierpliwością. Jej ciepłe podejście do najmłodszych kieruje nasze myśli ku innemu niezwykłemu przyjacielowi dzieci, ku Januszowi Korczakowi i jego słowom, że dziecko ma praco do szacunku, że nie ma dzieci, są ludzie. W każdej rozmowie z dzieckiem Katarzyna Stoparczyk przypominała nam, dorosłym, że dziecięce serca i mądrość są czymś, co trzeba z zachwytem odkrywać. I odkrywała ten świat z prawdziwym talentem mistrzyni mowy polskiej. Rozmawiała pięknie, z wyczuciem, empatią i miłością, co pozwalało jej poruszać również dorosłych, ich często ukrytą delikatność, wrażliwość i kruchość. W ten sposób budowała lepszą rzeczywistość łączącą świat małych ze światem dużych. Jej audycje i inicjatywy kulturalne nie tylko edukowały, ale przede wszystkim tworzyły mosty między tymi światami oparte na życzliwości, zaufaniu i szczerości. Jej głos, jej sposób patrzenia i jej ciepła niech pozostaną w naszych sercach - napisał prezydent Warszawy, od którego nie zabrakło też pożegnalnego wieńca.

Wcześniej podczas kazania ksiądz zdradził, dlaczego msza pogrzebowa odbywa się właśnie na warszawskim Starym Mieście. - Świętej pamięci redaktor Stoparczyk była związana z tym kościołem. Lubiła tutaj od lat przychodzić ze swoją rodziną. Choć osobiście nie dane było mi jej poznać, to wiem, że zawsze przez wszystkich była ceniona, szanowana, lubiana. Każdego traktowała z serdecznością i życzliwością - powiedział.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Dziś w Warszawie

25℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
10.20 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro