Nie przegap najważniejszych wiadomości

Czy wyrażasz zgodę na otrzymywanie powiadomień push?

ZGADZAM SIĘ

ODMAWIAM

101 lat temu urodziła się w Warszawie. Otrzymała niemal wszystkie odznaczenia i medale. Artysta wykonał komiks z nią w roli głównej

fot. Marcin Opiłowski
fot. Marcin Opiłowski

Chodzi o Barbarę Gancarczyk.

Rodowita warszawianka 18 kwietnia 1923 roku przyszła na świat. Jako sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim nosiła pseudonim "Pająk".

Historię niezwykłej kobiety opowiedział w social mediach Marcin Opiłowski, który sporządził komiks z panią Barbarą w roli głównej.

Barbara Gancarczyk już w 1942 roku wstąpiła do harcerskiego batalionu "Wigry" Armii Krajowej. Podczas Powstania Warszawskiego zajmowała się rannymi żołnierzami - Wynosiła również rannych powstańców z płonących domów oraz pomagała wynosić z płonącej katedry zabytkowe rzeźby. W czasie powstania została odznaczona Krzyżem Walecznym - opowiadał Marcin Opiłowski.

Pani Barbara po powstaniu trafiła najpierw do obozu przejściowego w Pruszkowie, a potem do obozu pracy we Wrocławiu. Tam przebywała trzy miesiące. próbowała uciec z obozu, ale nie udało się. Do Warszawy wróciła w 1945 roku.

Już po wojnie pracowała jako architekt w Biurze Odbudowy Stolicy w Warszawie. Brała udział w ekshumacji powstańców na warszawskiej starówce.

Skończyła w 1952 roku studia na Wydziale Architektury PW.

W 1975 roku została odznaczona Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, ale to nie jedyny odznaka, jaką otrzymała pani Barbara, na jej konto trafił Medal Wojsa, Krzyż Armii Krajowej, Medal za Warszawę, Warszawski Krzyż Powstańczy i Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Od 14 grudnia 2015 roku nadano jej stopień majora Wojska Polskiego - podkreślił Marcin Opiłowski.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Dziś w Warszawie

26℃
15℃
Poziom opadów:
1.5 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
12.30 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro