Gliński grzmi: "Pałac Saski nie będzie odbudowany!". Ministerstwo kultury reaguje
Konkursu architektoniczny na rekonstrukcję Pałacu Saskiego wygrała w 2023 roku pracownia WXCA. I choć niedługo miną już trzy lata od tego momentu, z architektami wciąż nie podpisano umowy, więc projektowanie budowali się nie zaczęło. Piotr Gliński z PiS zasiał w temacie przyszłości inwestycji ziarno niepewności.
"Pałac Saski nie będzie odbudowany! Przynajmniej za tej władzy! Spółka właśnie odstąpiła od negocjacji z projektantem, który wygrał międzynarodowy konkurs architektoniczny na odbudowę Pałacu. Oznacza to praktycznie koniec projektu!" - grzmiał były minister kultury na portalu X.
Co na to zainteresowani? "Spółka nie jest powołana do komentowania pojawiających się w mediach społecznościowych wypowiedzi o charakterze politycznym. Przebieg negocjacji nie może być komentowany publicznie, natomiast zapewniam, że są one kontynuowane" - przekazał stołecznej "Wyborczej" Sławomir Kuliński, rzecznik państwowej spółki Pałac Saski.
"Wpisy posła Glińskiego coraz rzadziej zaskakują Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale ten konkretny z całą pewnością był dużym zaskoczeniem zarówno dla Spółki Pałac Saski, jak i dla przedstawicieli projektantów, którzy nic na ten temat [zerwania umowy] nie wiedzą. Fakty nigdy nie stanowiły przeszkody dla internetowej aktywności posła Glińskiego, zwłaszcza te, które łatwo zweryfikować. Rewelacje o odstąpieniu spółki od negocjacji z projektantem są nieprawdziwe" - dodał Piotr Jędrzejowski, rzecznik resortu kultury.
