Nie przegap najważniejszych wiadomości

Czy wyrażasz zgodę na otrzymywanie powiadomień push?

ZGADZAM SIĘ

ODMAWIAM

Ratusz zapłacił 130 tysięcy złotych za przygotowanie zarządzenia o konieczności zdjęcia krzyży

Rafał Trzaskowski podczas Marszu Miliona Serc 2023 | fot. Klub Lewicy, Wikipedia
Rafał Trzaskowski podczas Marszu Miliona Serc 2023 | fot. Klub Lewicy, Wikipedia

Warszawski ratusz odpowiedział na masowe skargi dotyczące zarządzenia prezydenta Rafała Trzaskowskiego zakazującego eksponowania symboli religijnych w stołecznych urzędach. Okazało się, że dokument ten przygotowała odpłatnie fundacja "Instytut Miast Praw Człowieka", która za swoją pracę otrzymała 129 910 zł. Proces wyłonienia tej fundacji jako wykonawcy wzbudził poważne wątpliwości. Fundacja zmieniła nazwę i cele statutowe krótko przed ogłoszeniem konkursu, co - zdaniem Ordo Iuris może sugerować, że wiedziała o nadchodzącym zleceniu.

W składzie fundacji znalazły się osoby powiązane z lewicowymi ruchami, w tym była pełnomocniczka Trzaskowskiego ds. kobiet oraz aktywistki LGBT znane z antykościelnych wypowiedzi. Zarządzenie Trzaskowskiego, zakazujące eksponowania symboli religijnych w budynkach urzędów, wywołało sprzeciw wielu mieszkańców Warszawy i całej Polski, uznających je za naruszające wolność religijną. Instytut Ordo Iuris zorganizował kampanię skarg na zarządzenie i zebrał ponad 55 tys. podpisów pod petycją w obronie prawa do umieszczania symboli religijnych w urzędach.

Zakaz spotkał się z krytyką ze strony hierarchów Kościoła katolickiego oraz niektórych polityków. Badania opinii publicznej wykazały, że większość Polaków sprzeciwia się zakazowi eksponowania symboli religijnych w urzędach.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Dziś w Warszawie

22℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
8.00 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro