Nie przegap najważniejszych wiadomości

Czy wyrażasz zgodę na otrzymywanie powiadomień push?

ZGADZAM SIĘ

ODMAWIAM

Sfotografował Warszawę z Gór Świętokrzyskich. To aż 152 kilometry!

fot. PAWEŁ KŁAK, dalekiewidoki.pl
fot. PAWEŁ KŁAK, dalekiewidoki.pl

Varso Tower na warszawskiej Woli jest najwyższym budynkiem w Polsce i Unii Europejskiej, mierzącym 310 metrów. Najdalsza obserwacja tej wieży została sfotografowana z Łysej Góry w Górach Świętokrzyskich, oddalonej o ponad 150 km od Warszawy w maju ubiegłego roku przez Pawła Kłak z portalu dalekiewidoki.pl.

Choć komputerowe symulacje wskazywały, że przy standardowej refrakcji atmosferycznej nawet największe warszawskie wieżowce są schowane za horyzontem, w rzeczywistości możliwa była obserwacja dzięki niestandardowej refrakcji. Współczynnik refrakcji, który zazwyczaj wynosi 0,13-0,14, w przypadku tej obserwacji wyniósł około 0,3, co pozwoliło na "zajrzenie za horyzont".

Prognozy meteorologiczne wskazywały na korzystne warunki refrakcyjne z powodu radiacyjnej inwersji temperatury, co potwierdziły wartości ciśnienia i gradientu temperatury. Na zdjęciu widać światła Varso Tower wystające nad lasem, co umożliwiło oszacowanie wysokości refrakcji atmosferycznej. Z analizy danych topograficznych wynika, że drzewa, nad którymi widać wieżowiec, mają wysokość około 200-202 m n.p.m.

Bardzo ciekawe wyjaśnienia jak fotografia powstała i była weryfikowana zawarto tutaj tutaj.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Dziś w Warszawie

26℃
15℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
9.30 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro