Nie przegap najważniejszych wiadomości

Czy wyrażasz zgodę na otrzymywanie powiadomień push?

ZGADZAM SIĘ

ODMAWIAM

SEN NOCY LETNIEJ / FELIX MENDELSSOHN-BARTHOLDY - Niedziela 26.05.2024 godz. 19:00

Studio Koncertowe Polskiego Radia im.Witolda Lutosławskiego Z. Modzelewskiego 59

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, ul. Modzelewskiego 59
Organizatorem jest Polska Opera Królewska

PROGRAM:
Felix Mendelssohn-Bartholdy – Sen nocy letniej op. 61

WYKONAWCY:
GABRIELA KAMIŃSKA SOPRAN
ANETA ŁUKASZEWICZ MEZZOSOPRAN
ZESPÓŁ WOKALNY POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ
ORKIESTRA POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ
JAKUB SZAFRAŃSKI PRZYGOTOWANIE ZESPOŁU WOKALNEGO
MARTA KLUCZYŃSKA DYRYGENTKA

William Shakespeare w komedii Sen nocy letniej wykreował przedziwny świat, w którym magia miłości miesza się z cudownością natury, nadprzyrodzone stworzenia ingerują w świat ludzkich zdarzeń, a starogrecki kontekst podkreśla ciągłość śródziemnomorskiej tradycji. Sceny z pogranicza snu i jawy znajdują mistrzowskie odzwierciedlenie w muzyce Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, który do królestwa Oberona wkroczył dwukrotnie. Najpierw u progu swej kariery kompozytorskiej stworzył genialną uwerturę, a kilkanaście lat później włączył ją do pełnowymiarowej muzyki teatralnej.
Uwertura ta powstała latem 1826 roku, częściowo na świeżym powietrzu w ogrodzie rodzinnego domu kompozytora w Berlinie. Czy to za sprawą szczególnej aury, czy też na skutek oczarowania ujmującą Szekspirowską historią, 17-letni kompozytor spłodził niezwykłe dzieło, które George Grove niebezpodstawnie uznał za „największy fenomen wcześnie osiągniętej dojrzałości, jaki kiedykolwiek zdarzył się w muzyce – a prawdopodobnie w sztuce w ogóle”. Na kartach partytury dostrzec można jeszcze fascynację muzyką dawnych mistrzów, dominuje jednak w pełni ukształtowany indywidualny język kompozytorski. Zachwyca śpiewność melodii, wyrazistość tematów, romantyczna nastrojowość, oryginalne rozwiązania harmoniczne i kolorystyczne. Tryb molowy, faworyzowany w całej twórczości Mendelssohna, symbolizuje tu świat fantastyczny, a durowy – świat realny. W dalszych ustępach również nie brak śladów geniuszu. Na szczególną uwagę zasługuje następujące po uwerturze Scherzo i słynny Marsz weselny, który stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych muzycznych przebojów.
Marta Dziewanowska-Pachowska

BILETY:

40 zł- ulgowy
60 zł - normalny

Bilety ulgowe przysługują uczniom, studentom do 26 roku życia, emerytom i rencistom oraz osobom z orzeczoną grupą inwalidzką bądź orzeczonym stopniem niepełnosprawności (po okazaniu stosownego dokumentu uprawniającego do zniżki przy wejściu na koncert).

Bilety można kupić w sklepie internetowym Polskiego Radia sklep.polskieradio.pl,
na stronie www.bilety24.pl oraz w kasie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego godzinę przed koncertem.

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.