Nie przegap najważniejszych wiadomości

Czy wyrażasz zgodę na otrzymywanie powiadomień push?

ZGADZAM SIĘ

ODMAWIAM

Kilkadziesiąt milionów złotych będzie kosztowała rewitalizacja 4 ulic w centrum. Zakończenie prac latem 2026 roku

fot. UM Warszawa
fot. UM Warszawa

Przed nami wielki projekt rewitalizacji śródmiejskiego kwartału w Warszawie, stanowiący kluczowy element programu Nowe Centrum Warszawy. 2,5 hektara ulic i placów w obszarze ulic Złotej i Zgody czeka na przebudowę, obejmując m.in. ulice Złotą, Zgodę, Sienkiewicza i Jasną oraz przestrzenie między nimi. To pozwoli na stworzenie spójnej przestrzeni, łączącej różne miejsca aktywności w centrum miasta.

Realizacją tego przedsięwzięcia zainteresowane jest aż 6 firm, w tym takie jak Skanska, Budimex czy Strabag. Złożone oferty mieszczą się w przedziale cenowym od 49,1 mln zł do 76 mln zł, a najkorzystniejszą propozycję przedstawiła firma Skanska S.A. Wybrany wykonawca będzie miał 24 miesiące na przeprowadzenie robót, które będą prowadzone etapami.

Całość projektu ma na celu stworzenie atrakcyjnej i wielofunkcyjnej przestrzeni miejskiej, z dużą ilością zieleni, wysokiej jakości małą architekturą i nowymi miejscami spotkań dla mieszkańców. Parkowanie zostanie przesunięte głównie pod ziemię, aby zwiększyć dostępną przestrzeń dla pieszych.

Projekt jest opracowany według koncepcji warszawskiej pracowni RS Architektura Krajobrazu, która zwyciężyła w otwartym konkursie. W ramach programu Nowe Centrum Warszawy, już oddano most pieszo-rowerowy przez Wisłę, trwa przebudowa ulic Chmielnej i Brackiej, a także budowa placu Centralnego przed Pałacem Kultury i Nauki. Dodatkowo, prowadzone są badania archeologiczne oraz budowane są ekologiczne zbiorniki retencyjne, mające na celu odzyskiwanie wody deszczowej.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Dziś w Warszawie

26℃
15℃
Poziom opadów:
1.5 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
12.30 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro