GIS podpowiada, jak chronić się przed zakażeniem wirusem Gorączki Zachodniego Nilu. Chodzi o padnięte wrony

fot. Ptasi Patrol Fundacji Noga w Łapę/Facebook.
fot. Ptasi Patrol Fundacji Noga w Łapę/Facebook.

Od połowy lipca zauważono w Warszawie dużą ilość padniętych wron.

Jak już informowaliśmy na łamach ewarszawa.pl badania potwierdziły, że to wirus Gorączki Zachodniego Nilu, który został przeniesiony przez komary.

GIS w związku z wynikami badań wydał komunikat na temat Gorączki Zachodniego Nilu. Jest to choroba wirusowa odzwierzęca. Wirus nie przenosi się między ludźmi. Nie można zakazić się przez kaszel, kichanie, dotyk.

W aktualnej sytuacji ryzyko objawowych zakażeń u ludzi na terenie naszego kraju należy uznać za niskie. Osobom zawodowo mającym kontakt z chorymi lub padłymi ptakami zaleca się stosowanie podczas kontaktu z potencjalnie zakażonym materiałem biologicznym rękawiczek jednorazowych, maseczek ochronnych na usta i nos oraz okularów ochronnych. Osoby postronne nie powinny dotykać padłych ptaków - uczula Główny Inspektorat Sanitarny.

U większości ludzi (80%) zakażenie wirusem Gorączki Zachodniego Nilu ma przebieg bezobjawowy. Objawy występują tylko u ok. 20% zakażonych pacjentów, w tym, u jednej na ok. 150 osób zakażonych, choroba przebiega pod postacią neuroinfekcji z zajęciem centralnego układu nerwowego.

GIS uświadamia, że typowy okres inkubacji zakażenia wynosi 2-14 dni, średnio jest to ok. 7 dni. Łagodna postać choroby charakteryzuje się nagłym początkiem z gorączką, bólami głowy, pleców, mięśni, czasami nudnościami, wymiotami, bólami brzucha i biegunką. U części pacjentów może wystąpić wysypka odropodobna lub grudkowa. Ostre objawy trwają 3-10 dni, ale dolegliwości bólowe i zmęczenie mogą utrzymywać się kilka tygodni. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

GIS informuje, że najlepszym sposobem zapobiegania zakażeniem tym wirusem jest eliminacja owadów krwiopijnych (takich jak np. komary i meszki) oraz kleszczy ze środowiska, a także stosowanie indywidualnych środków ochrony, takich jak ubrania osłaniające części ciała narażone na ukąszenia, szczególnie w porze wieczornej, stosowanie mechanicznych barier przeciwko komarom w oknach i drzwiach mieszkań oraz stosowanie preparatów odstraszających komary, na przykład repelenty, elektrofumigatory, lampy owadobójcze i inne.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Dziś w Warszawie

22℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
21.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro